Sert Zemin Uygulama

Sert Zemin Uygulaması Hizmeti

Sert Zemin Uygulaması Hizmeti

Sert zemin uygulaması tüm açık alanlarda yapılan ve yumuşak alanların dışında kalan işlemlerin genel adıdır. Detaylandırmak gerekirse; toprak, bitki ve çimlendirilmiş alanlar dışındaki tüm bölgeler bu kapsama girmektedir. Bahçe zeminine yapılacak taş uygulamalar da sert zemin uygulaması adı altında gerçekleştirilmektedir. İnşaat sektöründe ve şehir düzenleme projelerinde geçmişten bugüne uygulanmaya devam edilen bu sistem, gün geçtikçe çeşitlenmekte ve çok daha kişiye özel tasarımlar meydana getirmektedir.

Sert zemin uygulamaları, işlevsel ve görsel olarak iki ayrı amaca hizmet etmektedir. Kullanılan malzemenin kalitesi ve dayanıklılığı işlevsellikle doğru orantılı bir ivme göstermektedir. Buna benzer olarak, tasarımın çekiciliği de dekorasyonda tamamlayıcı bir öge olarak önem teşkil etmektedir.

Sert Zemin Uygulamasının Kullanıldığı Alanlar

Sert zemin uygulaması, ek bir uygulama yapılmayan tüm yüzeylerde kullanılmakta hatta kullanımını mecbur kılmaktadır. Ek uygulamalarla kaplanmış zeminlerin geçiş kısımlarında da yine gerekli bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse bahçelerde ekilme yapılmış bölümlerin arasına yürüme yolu olarak ya da  bahçe ve ev arasında bir giriş bölmesi olarak kullanılabilir. Daha genel bir bakış açısıyla, sert zemin uygulamalarının kullandığı alanları şöyle sıralayabiliriz;

 • Yürüme Yolları
 • Araç Park Alanları
 • Dinlenme Alanları
 • Konut Önü Giriş Alanları
 • Bahçelerin ekin ve çimlendirme olmayan kısımları
 • Kot Farkı Olan Bölgelerde İstinat Duvarları

Sert Zemin Uygulamasında Kullanılan Malzemeler

Bahçe düzenleme ve peyzaj projelerinde zemin planlaması yapılırken ihtiyaca yönelik bir liste çıkartılır. Burada ön planda tutulması gereken maddeler; zeminin karakter analizi ve uygulanacak alanların niteliğidir. Zemin kaplama panelleri birçok farklı malzemeden üretilebilir. Bunlara örnek olarak; bazalt taşı, andezit, dere kayası, granit gibi malzemeler gösterilebilir. Hepsinin ortak amacı; dayanıklı, sağlıklı ve hoş görünümlü olmasıdır.

Sert Zemin Uygulamasında Dikkat Edilecek Hususlar

Sert zemin, bir alanda en çok ayak basan yüzeylerdir. Bu sebeple belli kriterlere uygunluk göstermesi önem arz etmektedir. Ayrıca açık alan uygulamaları arasında yer alması bakımından, hava koşullarına da dirayetli olması gerekmektedir. Yağmurlu ve karlı havalardan etkilenmemesi kadar, güneş ışınlarında da solma ve eskime gibi sorunlara dirençli olması zemin uygulamalarında en önemli kriterlerdendir. Zemine uygulanacak malzemelerin ihtiva etmesi gereken tüm özellikler şu şekilde olmaktadır:

 • Dayanıklılık: Sert zemin uygulamasında kullanılacak malzemelerden beklenen ilk özellik, her türlü darbe ve dış etkene karşı dayanıklılık derecesidir. Suyla temas halinde ya da herhangi sürtünme reaksiyonuna karşı gösterdiği direnç çok önemlidir. Ayrıca üzerinde oluşabilecek lekelerin temizlenmesinde kullanılacak her türlü kimyasal maddeye karşı da duyarlılık göstermemesi gerekmektedir. Yanmaz bir malzemeden üretilen sert zemin uygulamaları, daha dayanıklı ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Konfor: Yer döşemeleri açık alınlarda demirbaş özelliği gösterirler. Uzun vadeli kullanılacağı için rahat bir yaşam alanı sunması oldukça önemlidir. Çevre faktörlerle de uyum içinde olması konfor seviyesini yükseltecektir. Rahat bir yürüyüş sağlaması açısından sağlam olduğu kadar esnek bir yapıya sahip olması da gerekmektedir. Dış mekanda rahat bir ortam yaratabilmesi adına yalıtım özelliğine sahip zemin uygulamaları tercih edilmelidir.
 • Maliyet: Bahçeniz evinizden ayrı fakat onunla bir bütün içinde olması gereken bir yaşam alanıdır. Bu yüzden en eşsiz dekorasyonla donatılmalı fakat bütçeyi de fazla sarsmayacak nitelikte olması gerekmektedir. Zemin kaplama uygulamalarında; üretim, kullanılan malzeme, nakil ve montajlama işlemin maliyetinde belirleyicidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; uygulanacak alana en doğru malzemenin seçilmesidir. Zemine uygun seçilen malzeme daha kolay bir işçilik süreci oluşturacaktır.
 • Güvenlik: Kaygan ve kavisli zeminler her zaman bir tehlike unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Zemine yapılacak uygulamalar yürüyüş sırasında risk oluşturmamalı ve titiz bir işçilikle uygulanmalıdır.
 • Temizlik ve Bakım: Açık alanlarda çoğunlukla zemin kaplamaları daha çabuk ve sık kirlenmektedir. Bu sebeple; kullanılan malzemenin kolay temizlenebilir olması önemli bir kriter. Ayrıca temizlenme sırasında solma, eskime ve aşınma gibi sorunlara dirençli olması gerekiyor. Sık bakım gerektiren ve zor temizlenen malzemelerin tercih edilmemesi de önemli.

DAMATRİS PEYZAJ sert zemin uygulamalarında, sıralanan tüm kriterlere uygun bir hizmet sunumu vaat etmektedir. En uygun maliyetlerde ve şık tasarımlarda açık alanlarınızın zemin kaplama işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Hizmet kalitesinin yüksek standartlara hitap etmesi bakımından, kaliteli malzeme kullanımı ve gerektiğinde bakım hizmetlerini de müşteriye temin etmekteyiz. Siz de bahçenizin kaliteli ve şık bir zemine sahip olmasını istiyorsanız, vakit kaybetmeden firmamız yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz. Tüm hizmetlerimizde olduğu gibi, sert zemin uygulamaları sürecinde de ilke edindiğimiz hizmet kriterleri şu şekildedir;

 • Kaliteli ve Uzun Ömürlü Malzeme
 • Eksiksiz Teslimat
 • Uzman Ekibimiz Tarafından Montajlama
 • En Kısa Sürede İş Bitirme Garantisi
 • Uzman Ekip Tarafından Bilgilendirme
 • Uygulama Sonrası Periyodik Bakım Hizmeti
 • Fonksiyonel ve Görsel Anlamda Üst Düzey Performans

Uygulama alanlarında yürüyüş yolları, oturma alanları için doğal taşlar, parke ve bordür döşeme gibi hizmetler verilmektedir.

  × Whatsapp

  Stresli şehir yaşantısında size özel dinlenme alanları tasarlıyoruz!

  Fikirlerimizi ve zevklerinizi harmanlayarak oluşturacağımız proje ve uygulamalarla şehir yaşantısında huzurlu mola alanları sunuyoruz.
  Damatris Peyzaj olarak İnsanlar için dinlendirici ve huzur verici mekanlar olan yeşil alanların arttırılması ve düzenli bakımlarını yaparak uzun ömürlü olmalarının sağlanması için sürdürülebilir peyzaj ,bitki bakımı çevre ve halk sağlığı hizmeti vermektedir. Bu kapsamda Teknolojiyi kullanarak ,İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri ve kriterlerine uygun olarak, projeler üretmektedir.